А вересню я присвячу поему...

А вересню я присвячу поему...Виноград я люблю стільки, скільки себе пам'ятаю. їсти. А ось вирощувати почав порівняно недавно — з 1990 року, коли обміняв квартиру на приватний будинок з 5 сотками присадибної ділянки. На ній росло і з десяток величезних старих груш і яблунь, два кущі Руського конкорду та на осонні два колючих кущики аґрусу. Грунт — важкий глинистий чорнозем, що кам'янів на сонці, а після дощу перетворювався на болото.

Пилка, сокира, два КАМАЗи піску, один — перегною, ще машина опалого листя плюс велике бажання і двоє рук зробили свою справу: товщина родючого шару збільшилася до 60 см, земля стала легкою і пухкою за будь-якої погоди. Ростуть і родять невеликі багатосортові дерева абрикоси, аличі, персика, груші, черешні, яблуні, кущі смородини, аґрусу, малини. Ну і, звичайно ж. улюбленець виноград — 45 кущів. Хотілось би, мати ще. та землі не вистачає. Тому перш ніж завести новий сорт, не раз подумаєш, зважиш, порадишся, подивишся, покуштуєш — та й то бувають проколи. Викорчовувати не люблю. Тому за необхідності перещеплюю кущі, котрі мене не влаштовують. Тим більше, що після окультурення ділянки я підтримую високий агрофон, усі кущі у мене сильнорослі і прищепи, як правило, також ростуть гарно. Проте, на жаль, не все поки що залежить від наших бажань і вчинків.

Гаупсин — добре?

Гаупсин — добре?Минулого року виноградар-любитель Олександр Миколайович Єрмаков з м.Світловодська Кіровоградської області розповідав про власний виноградник. Особливо ж його турбувала проблема боротьби із шкідниками і хворобами, зокрема, необхідність використовувати величезну кількість хімічних засобів захисту рослин, від яких, за його висловом, "земля навколо виноградника неначе випалена напалмом ". Минулий сезон він планував обійтися без деяких отрутохімікатів. Про свій досвід Олександр Миколайович, як і обіцяв, написав для читачів нашого журналу

На схід

На схід
Здається, що відійшли в минуло колишні центри, до яких тяжіли розуми й інтереси виноградарів-аматорів. Мало хто з них нині звертається до наукових інститутів вино- градарства чи на їхні дослідні господарства з проханням придбати садивний матеріал нових сортів і гібридних форм винограду.

Найкращий шлях до успіху той, який добре знаєш...

Найкращий шлях до успіху той, який добре знаєш...
Існує чимало способів щеплення винограду. Свого часу я вдало зробив це у розщіп підземного штамбу. Поступово технологія удосконалювалася, ставала звичною, прийшли досвід і упевненість.
Власне, я виконую щеплення так само, як описано в літературі, проте враховую певні нюанси. Яму навколо штамба викопую діаметром 70—80 см і завглибшки до перших коренів біля штамбу, а по краях ями ще близько 40—50 см. Для чого я це роблю? Щоб не травмувати корені та штамб і при цьому не інфікувати кущ. Далі сильним струменем води змиваю з рослини ґрунт, котрий разом з водою рівномірно розподіляється по поверхні ями. В результаті маємо яму з рівним дном завглибшки 25— 30 см. з чистими від ґрунту штамбом і корінцями.
Через добу після просушування видаляю сікато- ром і очищую гострим ножем всі корені, що розташовані між головою куща та нижчим вузлом. Усі зрізи обробляю 3-процентним розчином мідного купоросу і підсушую.
Наступний етап — обрізування голови та надземної частини куща. Одночасно з поверхні штамбу зчищаю тупою викруткою стару кору і видаляю її з ями. Зріз штамба також обробляю 3-процентним розчином мідного купоросу. Отже, кущ готовий до щеплення.

Про нові гібридні форми детальніше

Про нові гібридні форми детальнішеМинулого року я отримав перший урожай винограду нових сортів і гібридних форм. Я уважно і ретельно придивлявся до ще невеликих грон. Своїми враженнями поділився з читачами журналу. І ось у нинішньому сезоні з'явилась можливість об'єктивно оцінити новинки.

Про погоду і не тільки

Про погоду і не тільки
Протягом року на сторінках журналу друкувалися тематичні добірки матеріалів від наших авторів — виноградарів і виноробів. Майже кожна з них викликала зацікавлені ЛИСТУ, читачів. З чимось погоджувалися, якусь думку не підтримували, ділилися власним досвідом вирощування сонячних ягід і догляду за виноградною лозою.

"У природи немає поганої погоди..."

"У природи немає поганої погоди..."
На мою думку, саме за мінливої погоди можна оцінити як переваги, так і недоліки нових сортів та гібридних форм винограду. Після благополучного, навіть до певної міри ідеального сезону 2007 року настав звичайний 2008-й. Травневі заморозки довели до відчаю не одного виноградаря — майже повсюди в низинах вимерз зелений приріст, який де-не-де сягав майже 1 м. На який урожай можна сподіватися? Адже й там, де заморозки не зачепили лозу, строки цвітіння відсунулися трохи не на два тижні. На моєму винограднику деякі сорти (Надежда. Танюша) зацвіли 16 і 20 червня. До того ж квітуючі кущі рясно поливалися щедрими червневими дощами, що, звичайно ж, негативно позначилося на запиленні суцвіть — багато сортів «загорошилися» — як з жіночим типом квітки, так і двостатевими.