"У природи немає поганої погоди..."

"У природи немає поганої погоди..."На мою думку, саме за мінливої погоди можна оцінити як переваги, так і недоліки нових сортів та гібридних форм винограду. Після благополучного, навіть до певної міри ідеального сезону 2007 року настав звичайний 2008-й. Травневі заморозки довели до відчаю не одного виноградаря — майже повсюди в низинах вимерз зелений приріст, який де-не-де сягав майже 1 м. На який урожай можна сподіватися? Адже й там, де заморозки не зачепили лозу, строки цвітіння відсунулися трохи не на два тижні. На моєму винограднику деякі сорти (Надежда. Танюша) зацвіли 16 і 20 червня. До того ж квітуючі кущі рясно поливалися щедрими червневими дощами, що, звичайно ж, негативно позначилося на запиленні суцвіть — багато сортів «загорошилися» — як з жіночим типом квітки, так і двостатевими.

"У природи немає поганої погоди..."Проте загалом до певного часу становище було благополучним. Як завжди проводилися зелені операції, стандартні обробки від грибних хвороб і шкідників. Але у другій половині липня дуже пошкодили грона мільдью і антракноз, особливо помітно це було на сортах з ягодами білого забарвлення — Лора, Аркадія, Італія к\с. спочатку малопомітні темні плями на ягодах поступово темнішали. робилися ніби вдавленими, ягоди робилися в'ялими і засихали. Втрати врожаю сорту Лора становили близько 20%, Аркадії й Італії — від 5 до 10%. Також були злегка вражені ягоди і грона Надєжди АЗОС. Атлант Запорізький постраждав більше від оідіуму — кінчики ягід розтріскувалися, а потім загнивали.

"У природи немає поганої погоди..."А ось новачки «хворіли» по-своєму — на їхніх листках оселився оїдіум, але ягоди збереглися непогано. Це — Кишмиш червоний, Пловдив, Лія, Анжеліка, Камлот, «Алекса». Найкращий вигляд мали Гурман Райдужний, Танюша, Розовое облако (Кеша рожевий). Кишмиш Балет, Гурман 3-6, Світлана. Грона Первозванного, Аксиньї, Пульсара, Софії, Русбола Мускатного були чудовими, тоді як листки досить сильно (до 20% ) уражені мільдью. У сорту Блек Гранд деякі листки зав'яли, не втрачаючи кольору, потім опадали. На інших з'являлися плями іржі, облямовані темною смужкою, далі ці ділянки випадали. Дуже гарно у цьому непростому сезоні показали себе такі форми як Плевен Мускатний, Пересвєт, Тимур рожевий. Кишмиш Ромулюс. Анасгасія. Сфінкс.
Гібридна форма У/іяна — знахідка минулого сезону — більше за інших була вражена мільдью і до того ж на кущі не вродило жодної ягідки!
Отож сезон вийшов досить неоднозначний, але показовий. Що можна сказати у виправдання? Ну, не виноградний рік!
Безперечним лідером щодо товарного вигляду був Гурман Райдужний. Красуня Софія нібито поступилася першістю, хоча, можливо, тут спрацював ефект новизни. Непоганий вигляд мали грона Анжеліки і Танюші, незважаючи навіть на те. що ягоди останньої трохи «загорошилися».
Традиційними лідерами серед сортів з ягодами білого забарвлення були Аркадія і Лора. Варто відзначити також Янтарний Пересвєт. Первозванний, Пульсар і Аксинья, а з кишмишних — Балет. Він достиг на тиждень раніше Аркадії. Ягоди були дуже чистими, біло-жовтими з перламутровим відтінком, дуже солодкі на смак. Довжина грон сягала 25-30 см, вони трималися на кущі більш як місяць, оси їх не пошкоджували.

"У природи немає поганої погоди..."За смаковими якостями кращого за Пересвєт не було — яскравий мускат з цитронним ароматом. Смачні ягоди також мають Гурман, Гурман Райдужний. «Алекса«, Софія, Анжеліка. Минулорічний фаворит серед мускатів — Італія к\с у цьому сезоні явно недобрала ні цукру, ні мускату — позначилися майже двотижневі холодні дощі у першій половині вересня.

У 2005 році я придбав новинку — гібридну форму Алекса (Біруїнца х Восторг). Але «моя «Алекса»» не відповідає характеристиці, яку їй дають в літературі. Проте я цим зовсім не переймаюся, адже виноград отримав чудовий! Ягоди повністю достигли 5 серпня — на п'ять днів раніше від Тимура. Грона великі, середньощільні, вагою 500 г (перше плодоношення 800 г), конічної форми. Ягоди спочатку біло-жовті, пізніше — жовті з ніжною засмагою, кругло-овальні, вагою від 7 до 9 г. М'якуш соковитий з відчутним дуже приємним мускатом. Від надлишку вологи ягоди не розтріскуються. Шкірочка середньої товщини, насіння зазвичай 3 шт., інколи 4. середнього розміру. Осами практично не пошкоджується, смак і товарний вигляд зберігає близько 1,5 місяця. Лоза визріває рано, майже на всю довжину. Квітка двостатева. Сприйнятливість до мільдью 2-2,5, оїдіуму — 3-3.5, гнилі — 2-2,5 бала. Сила росту кущів вища за середню, укорінювання живців хороше — до 90%.

Хочу звернути увагу виноградарів, особливо початківців, на те, що сезон 2008 року виявився дуже непростим відносно хвороб винограду. Отож незайвим буде рано навесні відразу після розкриття обробити лозу ДНОКом або ніірофеном.