Про погоду і не тільки

Про погоду і не тільки
Ще не встигли оговтатися після суворої зими 2006 року, як природа у 2007-му піднесла новий сюрприз — спочатку теплу і майже безсніжну зиму, а потім спекотне посушливе літо. Через те цвітіння і достигання винограду відбулося на 10—20 днів раніше ніж зазвичай. Спека та сухе повітря призвели до обсипання зав'язі деяких сортів, що мало позначилося на якості врожаю. Весь виноград без винятку був надзвичайно солодким, деякий аж занадто.

Пpo хвороби
Про погоду і не тільки
Як позитивний фактор такого спекотного і сухого сезону можна відзначити майже повну відсутність мільдью на виноградниках майже до кінця вересня. Тільки місцями з'являвся оїдіум на листках. Після обробки препаратами проти мільдью з додаванням колоїдної сірки ознаки оїдіуму зникли. Терміни проведення обробок — 16 травня, 3 липня (після кількох невеликих дощів) і 28 вересня.

...і шкідників
Про погоду і не тільки
Щодо них ситуація була не така благополучна. Через аномально теплу зиму різко збільшилася популяція мишей. Там, де рослини були вкриті землею, хвоєю чи рогозою, миші їх не пошкодили. Зате в тунелі м'якого укриття миші проникали і дуже пошкоди- ли зимуючу лозу. Так трапилося у багатьох моїх знайомих — вічка на вкритих кущах у деяких місцях гризуни знищили на 30—50%.

Висока температура і низька вологість повітря під час формування 5—7 листка сприяли ураженню листків деяких сортів виноградним кліщем. Особливо потерпали сорти Вікторія, талісман, ЗОС-1, Подарунок Запоріжжю та ін. Після обприскування розчином з додаванням колоїдної сірки (80 г/ 10 л води) павутинні гнізда присохли, а нові листки були вже чистими.

Малий черв'ячок, та дорогий!
Про погоду і не тільки
У минулому сезоні найбільші втрати винограду трапилися через гронову листовійку. Під час достигання ранніх сортів на окремих ягодах з'явилися ледь помітні крапочки. Через 2-3 дні вони перетворилися на плями діаметром 3-7 см. А ще через день — два ягода темнішала і загнивала. Коли я видаляв її, виявилося, що потрібно видаляти ще кілька сусідніх — від трьох до десяти, залежно від щільності грона та апетиту шкідника. Я довго не міг піймати винуватця, та нарешті мені повезло. Виявилося, що це маленький сіро-зелений черв'ячок, дуже рухливий. Якщо його потурбувати, він миттєво залишає укриття і дуже швидко спускається на павутинці Можна зрозуміти моє обурення, адже я давно прорідив ягоди у гроні, а після такого позапланового втручання грона втрачають товарний вигляд і вагу. До наступного сезону сподіваюсь отримати від досвідчених виноградарів конкретні рекомендації щодо боротьби з гроновою листовійкою.

Про щеплення
Про погоду і не тількиПро погоду і не тількиПро погоду і не тількиПро погоду і не тількиПро погоду і не тільки
Дуже турбувався я про ті щеплення, які виконав у кінці першої декади травня, після закінчення плачу лози. Спочатку пагони росли дуже активно, потім ніби ненадовго завмирали, а далі знову починали рости. Проте все ж з 18 нових форм прижилися 15.
Щепив трьома способами — у розщіп наземного штамбу, у розщіп підземного штамбу і вперше спробував здерев'янілим чубуком на зелений пагін способом поліпшеного копулювання. Усі три невдачі потерпів на дворічних кущах, котрі до того ж були середи ьоросл и ми, тобто не годилися на роль підщепи. І, звичайно ж, підвели погодні умови.

До кінця другої декади червня процес відбувався майже без ускладнень. Раз на місяць доводилося послаблювати обв'язку і досить часто — через кожні 2-3 дні — підв'язувати стрімко зростаючі пагони. Деякі сорти (НіЗіна-2. Пловдив. Пульсар) зацвіли на початку червня і дали невеликі грона, які достигли 15-20 вересня. Інші форми цвіли пізніше і не достигли, проте за формою ягід уже можна було визначити сорт. До кінця вересня приріст лози на щеплений кущ становив від 5 до 20 м — це залежало від віку і сили щепленого куща. А ось лози визріло значно менше, але достатньо для довгорукавного формування.

Про старих новоселів

Це ті сорти, котрі вперше почали плодоносити.
Софія: наступного року на кожному з чотирьох панів — майбутніх рукавах — розвинулося по одному суцвіттю (один видалив). Грона достигли невеликі, одночасно з Аркадією. Ягоди 34-36x23-26 мм. овально-яйцеподібні, має 1—2 насінини, жовто-рожевого забарвлення. Смак відмінний — гармонійний з легким мускатним тоном. Шкірочка не відчутна.
Пересвіт: гора народила мишу. Друге плодоношення на третій рік. Утворилося три суцвіття — по одному на кожному пагоні, два з них після цвітіння повністю обсипалися, а на третьому таки зав'язалася невелика бічна гроночка, котра виросла грамів на 300. Достигла одночасно з Софією й Аркадією. Ягода овально-циліндричної форми, 28x22 мм, янтарно- білого кольору. М'якуш соковитий з сильним мускатно-шавлієвим ароматом, дуже смачна, шкірочка з'їдається. Має 2—3 невеликих насінини.
Уляна (Талісман х Пам'яті Негруля) — кілька грон достигли до 17 серпня.
Харитон (Талісман х Пам'яті Негруля) — грона середнього розміру, ягода овальної форми 32x26 мм, червоно-фіолетова, м'якуш м'ясисто-соковитий, гармонійного смаку, солодка.
Вважаю перспективними перші три форми. Харитон — під запитанням через нерівномірне забарвлення ягід у гроні. Є сорти значно кращі.

Про старожилів

Новинки новинками, а старі перевірені сорти не підвели, показали себе у всій красі. Це — Тимур, Восторг. Лора. Аркадія. Мускат літній, АЗДС. ЗДС-1. Атлант запорізький, V- 70-90, Італія к/с. Атлант без гібереліну (Спеціально не придбав, щоб не було спокуси застосувати), при двох обробках 0,1% розчином борної кислоти, дав чудові середньо щільні грона вагою від 0,7 до 1,4 кг. Ягоди вродили ніжно-рожево- бузкового забарвлення, дуже великі (36x26 мм) з хрумким м'якушем, дуже солодкі. Майже два місяці провисіли грона, не змінюючи товарного виду і смаку, точніше — смак змінився, бо цукру стало ще більше. Це свідчить про те, що сорт придатний для тривалого зберігання...

Найсмачніші

Трійка лідерів — Італія к\с, Пересвіт. Софія.
Підсумовуючи сказане, зазначу, що минулий сезон. незважаючи на деякі недоліки у вигляді спеки і ще деяких несуттєвих дрібниць, подарував мені велике задоволення. У нас було справжнє літо, яким я його завжди уявляв і чекав. Проте як і все хороше, воно вже минуло. Важко передбачити, яким буде наступний сезон. То ж до роботи!