Гаупсин — добре?

Відповідно до свого задуму восени 2005 року перед укриттям на зиму я обробив зв'язані кущі 4%-ним розчином залізного купоросу, а далі, доки вони ще не висохли, обсипав деревним попелом. Коли лоза просохла, укрив її легким двошаровим картоном і поліетиленовою плівкою.

Мінімум зимових температур у нашій зоні (центр України) 21 і 23 січня був -26—27 С. На щастя, ще 18 січня випав сніг, тому вкритий виноград перезимував чудово. А ось шестирічний кущ Цитронного Магарача вимерз до рівня снігового покриття. Цей кущ був сформований по типу довгорукавного віяла — шість рукавів від 1.5 до 2 метрів завдовжки з плодовими ланками на кінцях. Причин загибелі кілька. Перша з них — осіннє обрізування, друга — перевантаження урожаєм протягом трьох років. На чорноземі цей сорт утворює дуже великі грона — до 500—800 г. А якщо їх два на пагоні, то достигання затягується, гірше накопичується цукор і мускат, тому слід залишати лише одне гроно. І знати б, що буде взимку -27 С, слід було б укрити його. Хоча кущі сорту Вікторія і Ромулюс. також обрізані з осені, провисіли на арці всю зиму без особливих втрат.

Весна, порівняно з попередньою, була холодною, особливо у травні. Сума активних температур виявилася меншою на 77 С. Тому перший обробіток сумішшю Гаупсин — Триходермін я провів лише 22 травня, коли середньодобова температура дійшла до 20 С

Я маю два виноградники. Перший біля будинку, де висаджені, в основному, столові і кишмишні сорти. Другий я заклав три роки тому технічними і універсальними

сортами за ЗО км від Світлоеодська, отож буваю я там двічі—тричі на місяць. Столові сорти я оброблював сумішшю Гаупсину і Триходерміну (100 г х 100 г) з 22 травня по 25 липня з інтервалом 12— 14 днів. Чому до 25 липня? Бо, незважаючи на сприятливу. з нечастими опадами погоду, мільдью не дрімав. Перші симптоми захворювання з'явилися в кінці червня і спочатку я обходився "народними" засобами — обривав і спалював уражені листки. Проте до 25 червня після двох дощів захворювання активізувалося. Так, на Ар-кадії (лідер з мільдью) було вже до 15% хворих листків. До того ж на гронах Аркади, Кубані. Італії, Метеориту з'явилися синюваті вдавлені плями — ознака антракнозу. Тому заготовлені заздалегідь Квадрис і Топсин-14 виявилися дуже доречними. Після цього позачергового обробітку хвороба надалі не розвивалася.

На технічному винограднику ніяких захисних заходів не проводив. Він отримував лише позакореневе підживлення Мікомом для виноградника і Цеовітом різного складу — рідкі мікро- і макродобрива у хелатній формі, до яких додавав препарат "Вимпел". Стан рослин тут був набагато кращим, усі кущі були здоровими і чистими, не в останню чергу і через те. що їхня крона не поєднувалася І добре провітрювалася та освітлювалася сонцем.

Мимоволі виникає питання: а чи варто було оброблювати столові сорти Гаупсином. якщо на технічних і без того все було добре? Вважаю, що потрібно, адже міра забруднення спорами грибів на старому винограднику безумовно вища, ніж на молодому. Проте, очікуваного ефекту не було після оброблювання Гаупсином. допоміг Квадрис. Отож я прийшов до висновку: якби перед і після цвітіння був би проведений обробіток ефективними хімічними препаратами системно-контактної дії. він надійно захистив би рослини від мільдью та інших захворювань.

Конкретно щодо сортів картина така:

Абсолютно чистими були Тимур. Р\Л/-4-4. Подарунок Запоріжжю, Арочний. \/-70-90. Вікторія. Діва Марія (Талісман X Подарунок Негруля), 11-43-23, гТ-4-4, Мускат Югославський, Біанка, Слава. Діамант, Кораловий, Кишмиш Запорізький. Плевен Мускатний;

поодинокі плями мільдью на сортах Талісман, Бак-лановський, Пересвєт, гТ-4-5. Ч/-69-151. Італія к/с. Ромулюс. 2Т-4-6. Медовий, Цвєточний. ПГ-106, Гурзуф-ський рожевий. Лівадійський чорний, Цитронний Магарача, Дружба;

уражено до 3% листків: Атлант Запорізький, Восторг білий. ЗОС-1, Надія АЗОС. Лора. Дунае. Софія;

група "лідерів" —Аркадія, Водограй, Лівія. Мускат літній, Кубань. Русбол-Болгарія, Метеорит. Ізюминка.

Загалом же, порівнюючи з минулими, у сезоні 2006 року кущі були на вигляд сильнішими і здоровішими. Більшими були ягоди і грона, краще визріла лоза, хоча початок цвітіння і достигання пересунулися на тиждень пізніше через недостатню суму активних температур ( на 1 жовтня вона була нижчою аналогічної минулорічної на 160 С). На мою думку, гарних результатів вдалося досягти завдяки застосуванню "Вимпела" — стимулятора росту, індуктора імунітету і кріопротекто-ра. котрий я використовував разом з мікро- та макродобривами Міком і Цеоліт у хелатній, легкодоступній для рослин формі.

Хочу узагальнити результати інших моїх спостережень щодо сезону 2006 року: Ф У кліматичній зоні центру України, де розташований Світло-водськ, столові сорти з морозостійкістю -24—25 С слід або злегка вкривати (у два шари), або формувати кущі у напівукривній формі.

Ф Біологічні засоби захисту слід застосовувати ефективніше, адже Гаупсин і Триходермін діє в обмеженому діапазоні температур, тому вони більше підходять для застосування у закритому грунті.

Ф У минулому сезоні було дуже багато ос, мух,

шершнів та інших комах. За місяць до початку достигання ягід уже слід було розвішувати солодкі пастки. А до 1 жовтня моєю "здобиччю" стали більш як два відра

комах._

Застосування на сортах з функціонально жіночим типом квітки гіббе-реліну дало змогу отримати кондиційні грона на Атланті, Талісмані, Лорі. ЗОС-1.1 це за умов, коли під час цвітіння дощі тривали загалом майже 5 діб.

Ф І ще "про бідний Атлант замовлю слово". Після дворазового оброблювання на початку і в розпал цвітіння 0,1% розчином борної кислоти я вперше отримав щільні грона, котрі довелося ще й розріджувати. Грона були вагою від 800 до 1500 г, а ягоди — 12— 14 г. Спасибі А. Кісуріну!

На жаль у форматі журнальної статті неможливо детально описати методики, терміни і послідовність проведених операцій. На завершення хотілося б подякувати редакцію за розширення як тематики, так і географії публікацій. А читачам і виноградарям побажаю здоров'я, терпіння і успіхів у нелегкій, але такій захоплюючій справі, як виноградарство!

О.М.Єрмаков,

м. Світловодськ, Кіровоградська обл.