А вересню я присвячу поему...

Виноград я люблю стільки, скільки себе пам'ятаю. їсти. А ось вирощувати почав порівняно недавно — з 1990 року, коли обміняв квартиру на приватний будинок з 5 сотками присадибної ділянки. На ній росло і з десяток величезних старих груш і яблунь, два кущі Руського конкорду та на осонні два колючих кущики аґрусу. Грунт — важкий глинистий чорнозем, що кам'янів на сонці, а після дощу перетворювався на болото.

А вересню я присвячу поему...А вересню я присвячу поему...А вересню я присвячу поему...А вересню я присвячу поему...Пилка, сокира, два КАМАЗи піску, один — перегною, ще машина опалого листя плюс велике бажання і двоє рук зробили свою справу: товщина родючого шару збільшилася до 60 см, земля стала легкою і пухкою за будь-якої погоди. Ростуть і родять невеликі багатосортові дерева абрикоси, аличі, персика, груші, черешні, яблуні, кущі смородини, аґрусу, малини. Ну і, звичайно ж. улюбленець виноград — 45 кущів. Хотілось би, мати ще. та землі не вистачає. Тому перш ніж завести новий сорт, не раз подумаєш, зважиш, порадишся, подивишся, покуштуєш — та й то бувають проколи. Викорчовувати не люблю. Тому за необхідності перещеплюю кущі, котрі мене не влаштовують. Тим більше, що після окультурення ділянки я підтримую високий агрофон, усі кущі у мене сильнорослі і прищепи, як правило, також ростуть гарно. Проте, на жаль, не все поки що залежить від наших бажань і вчинків.
Погода у минулому сезоні (2005 р.) була (втім, як і кілька попередніх років), непередбачува- ною і сама вирішувала, якою їй бути. ігноруючи всі прогнози та побажання виноградарів.
Так. сніг, що випав у кінці листопада, пролежав лише 10 днів. Тепло було всю першу половину календарної зими, за винятком невеликого похолодання 23—24 грудня (вночі до -8"С—10'С). І лише наприкінці січня почалася справжня зима з морозами (до -18 С-19"С вночі) і снігом, що пролежав з 24 січня до 18 березня. Весна почалася серйозно і вже 5 квітня середньодобова температура повітря перевищила відмітку у Ю С. Сонце яскраво світило щодня, не рахуючи кількох дощиків у 2-й декаді квітня й першій декаді травня. Лоза перезимувала відмінно і завдяки теплу та достатньому запасу вологи у грунті розвивалася добре. Вся друга половина травня була спе- котною і сухою, температура вдень доходила до +30 С, а 31 травня +33 С. Пагони росли стрімко і вже 31 травня заквітували перші кущі.
А вересню я присвячу поему...
На початку червня різко похолодало. пройшли грозові дощі з градом. Висока температура знизилася "до + 10С. а вдень — до +20—21 С. Загалом, червень був помірно теплим, я б сказав. — більш помірним, аніж теплим. Увесь травневий запас тепла і енергії росту червень безповоротно розтринькав. Сума активних температур виявилася нижчою за минулорічну на 10°С. Також прохолодним виявився і липень — ті ж дощі на початку місяця. Справжнє літо почалось лише у другій його половині — вночі + 19 С—21°С. вдень +29 С—31сС. Почали забарвлюватися ягоди на Супутнику СК та Кодрянці. Надія АЗОС і Вікторія стали достигати 27—28 липня (в сезоні 2003 р. — 17—18 липня).
Проте почалися і хвороби. 17 липня мільдью виявили на молодих кущах сортів Голд Кишмиш. Хартум (Президент). ЛіДія, Рус- бол-Болгарія, Водограй, Кубань Вважаю, що не останню роль у цьому відіграли червневі дощі прохолода на початку місяця. Не допомогли вже проведені до того часу три обробки баковими сумішами фунгіцидів системно- контактної дії з комплексними мікро- і макродобривами. У проміжках позакореневі підживлення мікродобривами у хелатній формі (міком для винограду) плюс імуноцитофіт або СІЛК. Тож мен: довелося терміново ще раз (4-й; обробити виноград баковою сумішшю, до якої входили квадріс — від мільдью; топаз — від оїдіуму; міком для винограду мікроелементи; цеовіт-моно- фосфат калію —для достигання СІЛК — індуктор імунітету і стиму лятор росту; гліцерин — прилипач
Ця обробка була вже остаи ньою, бо почалося масове дости гання як винограду, так і інши> культур — помідорів, перцю аличі, абрикосів і т.п.
Проте після затишшя були ще друга і третя хвилі мільдью. Зрештою. суха і спекотна погода серп ня й початку вересня зупинила погасила спалах хвороби.
До речі, вересню 2005 року варто було б поему присвятити — він був таким чудовим! Сонячна, тепла і суха погода якнайкраще сприяла достиганню винограду. Природа неначе вирішила за ра виправдатися і загладити не приємності й розчарування, які во на створила раніше. Втім, навіт: таке вдале завершення сезону вже не змогло повністю компенсу вати дефіцит тепла у червні- липні, достигання затяглося на 7— 10 днів, а такий сорт, як Заграва, другий рік підряд не достиг.

Звичайно ж, у боротьбі мільдью не останню роль відігра ли своєчасно проведені зелен операції — нормування вічками, пагонами, пасинкування, норму вання. Від прищипування верхівок сильних пагонів перед цвітінням відмовився, бо цей агроприиом у мене жодного разу себе не виправдав, а лише призводив до загущення крони кущів і врешті- решт — до того ж мільдью.

За сезон тричі поливав — перед цвітінням,у фазі "дрібного гороху" і під час наливання ягід ранніх сортів. Позакореневих підживлень мікроелементами сім, макроелементами — три, кореневих три-од- ночасно з поливами. Поливаю у дренажні труби від ЗО до 70 л на кущ, залежно від вологості грунту. Маю зауважити, що в позаминулому і у минулому сезонах я повністю відмовився від застосування азотних добрив підчас вегетації. Вношу раз на три роки у міжряддя, перекопуючи грунт у листопаді — грудні (дивлячись на погоду).
Тепер про цвітіння. У минулому сезоні замість "Зав'язі" і гібереліну спробував застосувати "Бутон" і СІЛ К (з легкої руки В.М. Деречі з Миколаєва). Результати виявилися такі (розмір ягід у мм): Атлант Запорізький 38x26 Аркадія 34x24
Вікторія 30x23
Дунав 32x22
ЗОС-1 38x27
Лора 34x23
Мускат літній 30x22
Надія АЗОС 32x22
Тимур 36x21
V-69-151 34x24

(Ранній Подарунок Запоріжжю) II-43-23 29x26 (Страшенський х Дружба) Хотілося б коротко зупинитись на сортах, які особливо відзначилися у 2005 році.
Атлант Запорізький. Тільки ледачий його не лає, а у минулому сезоні він показав себе дуже гарно: величезні середньощільні грона вагою від 500 до 1000 г, дуже велика і солодка ягода. Щоправда забарвлення було блідкувате, але це, швидше за все, від недостатнього освітлення куща.
ЗОС-1. Хіт сезону! Не чекав, якщо чесно, від нього таких ягід і грон. Ягоди були більшими від Талісмана, а грона — від 700 до 1800 г. Урожай з 4-річного куща (щеплення на 4-річний кущ Мер- цишора) — був близько 15 кг. Смак — чудовий.
V(-69-151. Він дуже схожий на Подарунок Запоріжжю, тому отримав другу назву — Ранній Подарунок Запоріжжю. Загальні їх ознаки: функціонально жіночий тип квітки; форма, розмір і колір ягід; дуже великі грона; дуже висока стійкість до хвороб. Відмінності: лоза дозріває раніше на всю довжину, за повного достигання з'являється легкий мускатний тон; усі ягоди одного розміру без горошіння, дуже гарно скомпоновані середньо- щільні грона; достигає на 7—10 днів раніше, ніж Подарунок Запоріжжю.
Як бачимо, всі відмінності лише позитивні. Тому вважаю цей сорт г&рнокэ альтернативою Подарунку Запоріжжя для тих регіонів, де він погано запилюється і не достигає. Крім того, мій виноградник буквально затиснутий між будівлями, парканами, деревами. Тому кожен окремо взятий кущ отримує від 60 до 80% сонячного проміння від норми для нашого регіону. Отож впевнений, що на виноградниках, які гарно освітлені та продуваються вітром, результати повинні бути ще кращими.
Лідери щодо стійкості до захворювань: Тимур, Вікторія, V- 69-151. Талісман. Р\А/-4-1, Бакла- новський, ЯУ-2Є6 (Елегант), ІІ-43- 23 (Страшенський х Дружба); серед технічних — Мускат югославський, Лівадійський чорний, Кораловий. Дуже слабЬ уражувалися Італія к/с, Ромулюс, Метеорит, Восторг білий.
На 15—20% хворіли листки у Супутника СК, Лори, Надії АЗОС. Атланту. ЗОС-1, П|Г-12, Магарача- 44, Цитронного Магарача.
Листковий апарат був уражений на 40—50% у Муската літнього, Дунаву. Аркадії, Стра- шенського, Прозорого, Кодрянки, Заграви. Пересвіту, Водограю, Кубані, Русбол-Болгарії.
Хворі були майже всі листки (до кінця вегетації залишилися тільки 10—15 перших, хоча лоза визріла задовільно): Голд Кишмиш, Хартум, ЛіДія, Гурзуфський рожевий.
З деякими сортами буду розлучатися, а за деякими, молодшими, ще спостерігатиму.
І ще хотілося б зачепити досить болючу й ненову тему: заміну хімічних препаратів біологічними, хоча б під час вегетації. Восени перед укриттям обробляти залізним купоросом (можливо, раз на чотири роки ДНОКом), навесні після відкриття — контактними фунгіци- дими: бордоською рідиною, арце- ридом, антракнолом і т.п. А на початку вегетації — переходити на біологічні: Актофіт, Фітоверм, Фітоспорин, Гаупсин і т.п. плюс індикатори імунітету: СІЛК, імуно- цитофіт та їхні аналоги, що нешкідливі для людей і довкілля.
Велике прохання — відгукніться, 'хто має конкретні напрацюван- ня з цього питання! Я маю намір у наступному сезоні здійснити цей проект. Хай буде дорожче, але ж для себе стараємося! Про результати, якими б вони не були, обов 'язково напишу до журналу.
О.М. ЄРМАКОВ
вул. Чайковського, 9.
м. Світловодськ, Кіровоградська обл.
27502